:: EMLAK ARAMA
SATILIK KİRALIK
      Konut     İşyeri       Arsa

15 yıldır emlak sektöründe kendine özgü bir yer edinen firmamızın misyonu, sektöründe güvene layık olabilmektir. Bunun yolunun doğruluk, dürüstlük ve kaliteli hizmetten geçtiğini çok iyi biliyoruz. Sizleri emlakta GÜVENLİ BULUŞMANIN ADRESİ KERVAN 'a davet ediyoruz.

   :: EMLAK REHBERİ...

 
İkiden fazla evi olana inceleme kıskacı MALİYE Bakanlığı, ikiden fazla evi olanlara yönelik, kapsamlı bir vergi incelemesi başlatıyor.

İkiden fazla evi olana inceleme kıskacı

MALİYE Bakanlığı, ikiden fazla evi olanlara yönelik, kapsamlı bir vergi incelemesi başlatıyor.

Dünkü Hürriyet‘te okuduğunuz gibi, geçtiğimiz yıl dörtten fazla evi olanların, kira gelirlerini beyan edip etmediklerine yönelik incelemeler sonucunda, kira geliri beyan eden mükellef sayısında, 140 bin artış olmuş ve kira geliri nedeniyle mükellef olanların sayısı toplamda 1 milyona yaklaşmıştı. İKİDEN FAZLA EV Önümüzdeki haftalarda da ikiden fazla evi olanlar, tapu kayıtlarından araştırılıp, kira geliri beyan edip etmedikleri sorgulanacak. Bilmeyenler için açıklayalım. 1. Konut Kira Geliri: 2010 yılında elde edilen yıllık kira tutarı, 2 bin 600 lirayı aştığında, 2011 yılının 1-25 Mart tarihleri arasında, ilgili vergi dairesine beyan edilmesi gerekiyor. 2. İşyeri Kirası: 2010 yılında elde edilen yıllık işyeri kira geliri tutarı, 22 bin lirayı aştığında, yine aynı dönemde ilgili vergi dairesine beyan edilmesi gerekiyor. ÖZELLİKLİ DURUMLAR 1. Kira Geliri Elde Edilmemesi: Bir kişinin ikiden fazla evi olmasına rağmen, kira geliri elde etmeyebilir. Örneğin; Neriman Teyze’nin dört evi var. Birinde kendi oturuyor, ikincisi yazlık evi. Üçüncüsünde oğlu, dördüncüsünde de kızı kira ödemeden oturmaktadırlar. Bu durumda, Neriman Teyze’nin kira geliri beyan etmesi gerekmiyor. 2. Kira Geliri Var Ama Kendisi de Kirada Oturuyor: Konut kira gelirini beyan edecek ancak “gerçek gider” yöntemini seçmek suretiyle daha az vergi öder hatta duruma göre hiç ödemeyebilir. Örneğin; Nuri Bey’in Çorum’daki üç evinden yılda toplam 20 bin lira konut kira geliri vardır. Nuri Bey, İstanbul’da oturduğu eve ayda 2 bin yılda 24 bin lira kira ödemektedir. Bu durumda Nuri Bey, kira gelirini beyan edecek ancak “gerçek gider” yöntemini seçmek suretiyle, hiç vergi ödemeyecek. 3. Yeni Alınan Ev ve Banka Kredisi Avantajı: a) Kiraya verilen bir adet evin, iktisap (edinme) yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5’i, yıllık kira gelirinden indirilebiliyor. b) Kiraya verilen ev banka kredisi ile alınmışsa, kredi faizleri kira gelirinden indirilebiliyor. Bunun için “gerçek gider” yönteminin seçilmesi gerekiyor. 4. Aylık 8 Bin TL İşyeri Kirasına Vergi Olmayışı: İşyeri kira ödemeleri yüzde 20 stopaja (vergi kesintisine) tabi. Kira gelirleri beyan edilirken, yıl içinde kesilen bu vergiler hesaplanan vergiden mahsup ediliyor. Böyle olunca, yıllık olarak yaklaşık 96 bin liraya kadar ödenecek vergi çıkmıyor. İade çıkıyor.

Gayrimenkul satışları tapudan araştırılıyor

MALİYE Bakanlığı, gerek 2010, gerekse önceki yıllarda satılan gayrimenkullere yönelik kapsamlı bir araştırma başlatıyor. Gayrimenkulünü (ev, dükkan, mağaza, büro, arsa, arazi vs.), satın aldığı tarihten itibaren 5 yıl (2007’den önce edilenlerde 4 yıl) içinde elden çıkartanların, bundan doğan kazançlarını, “değer artışı kazancı” olarak beyan edip gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. 2010 yılından önce bu kazancı elde edip beyan etmeyenler, Vergi Usul Kanunu’nun 371. maddesine göre, “pişmanlık dilekçesi” ekinde kazançlarını beyan edip, vergi cezası ödemekten kurtulabilirler. 2010 kazancı ise 2011 yılı 1-25 Mart tarihleri arasında bildirilecek
kaynak:şükrü kızılot 


Diğer haberleri görmek için tıklayınız...

 

SATILIK

detaylı bilgi için tıklayınız...


   :: YAKIN ÇEVRE
Kervan Emlak Dudullu Organize Sanayi Bölgesi içerisinde İmes Sanayi Sitesi, Modoko ve Keyap Çarşı gibi büyük iş merkezlerinin en merkezi noktasında bulunmaktadır...
 
Ataşehir - Şerifali Çiftliği - Çekmeköy'de konut arsaları ve kat karşılığı arsalar
» Tel: +90 (216) 527 27 27 | » Fax: +90 (216) 420 49 66   » info@kervanemlak.com - » www.kervanemlak.com  

ANA SAYFA | HABERLER | BİZE ULAŞIN | E-POSTA