:: EMLAK ARAMA
SATILIK KİRALIK
      Konut     İşyeri       Arsa

15 yıldır emlak sektöründe kendine özgü bir yer edinen firmamızın misyonu, sektöründe güvene layık olabilmektir. Bunun yolunun doğruluk, dürüstlük ve kaliteli hizmetten geçtiğini çok iyi biliyoruz. Sizleri emlakta GÜVENLİ BULUŞMANIN ADRESİ KERVAN 'a davet ediyoruz.

   :: EMLAK REHBERİ...

 
Enerji kimlik belgesi olmayan binaya yapı kullanım izni yok

Enerji kimlik belgesi olmayan binaya yapı kullanım izni yok

Yeni inşa edilen binalar için 1 Ocak 2011'den itibaren, mevcut binalar için 2017'ye kadar 'enerji kimlik belgesi' alınması mecburiyeti başlıyor.

Belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz parçası olacak. Binaların enerji tüketimini gösteren 'enerji kimlik belgesi' yılbaşından itibaren düzenlenmeye başlanacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkilisinin verdiği bilgiye göre, enerji kimlik belgesi düzenlenmesi sürecinde, metrekare başına maliyetin 1 lira civarında olması bekleniyor. Bina Enerji Performansı Yönetmeliği 5 Aralık 2009'da yürürlüğe girdiğinde enerji kimlik belgesi ile ilgili düzenleme önce 1 Temmuz 2010'a, ardından da 1 Ocak 2011 tarihine ertelenmişti.
Yeni düzenlemeyle mevcut binalar için vatandaşın 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi almak için yetkilendirilmiş enerji verimlilik danışmanlık şirketlerine başvurması gerekecek. Bu binaların projesi bulunmuyorsa binada, ısıtma sistemi, yalıtımı, geometrik yapısı, aydınlatma sistemi gibi unsurlara ilişkin etüt yapılacak. Binanın enerji verimliliğiyle ilgili veriler, uzmanlar veya projeci tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın web tabanlı hazırladığı BEP-TR programına girilecek. Programda, binaların metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salınımı hesaplanacak, binaya uygun enerji kimlik belgesi üretilecek. A'dan G'ye kadar sınıflandırılan kimlik belgesinde, A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı kötü binayı ifade edecek. Ancak binalarda sınıflar arasında iyileştirmeyle ilgili mecburiyet ve yaptırım olmayacak.  


Diğer haberleri görmek için tıklayınız...

 

SATILIK

detaylı bilgi için tıklayınız...


   :: YAKIN ÇEVRE
Kervan Emlak Dudullu Organize Sanayi Bölgesi içerisinde İmes Sanayi Sitesi, Modoko ve Keyap Çarşı gibi büyük iş merkezlerinin en merkezi noktasında bulunmaktadır...
 
Ataşehir - Şerifali Çiftliği - Çekmeköy'de konut arsaları ve kat karşılığı arsalar
» Tel: +90 (216) 527 27 27 | » Fax: +90 (216) 420 49 66   » info@kervanemlak.com - » www.kervanemlak.com  

ANA SAYFA | HABERLER | BİZE ULAŞIN | E-POSTA